Statik Regülatör

Elektronik Cihazların Elektrik Kesintilerinden Korunması

İş dünyası ve günlük yaşam elektronik cihazlara bağımlıdır ve bu da elektrik kesintisini son derece rahatsız edici hale getirir. Bu kesintiler birçok cihazı geçici olarak hizmet dışı bırakmanın yanı sıra hassas elektronik cihazlara da zarar verebilir; dolayısıyla bunlara karşı koruma sağlamak kritik öneme sahiptir.

Elektrik kesintileri de giderek yaygınlaşıyor. ABD'de yaşayanlar, 2020'de ortalama sekiz saat ve 2021'de yedi saatlik kesinti yaşadılar ; bu kesintiler, 2019'dan önce nadiren beş saati aşıyordu. Bu kesintiler, ülkenin elektrik altyapısı yaşlandıkça daha olası hale gelebilir ve daha uzun sürebilir; bu nedenle, atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır: Elektrik kesintisi durumunda elektronik cihazlarınızı korumak için yanınızda bulundurun.

Yedek güç kaynağı edinin

Yedekleme sistemi kurmak elektrik kesintilerine karşı en etkili savunmalardan biridir. Taşınabilir bir jeneratör, bir kesinti sırasında çoğu temel ev elektroniği için yeterli enerjiyi sağlayabilir ve işletmeler, ticari sınıf kesintisiz güç kaynağı (UPS) ünitelerini kullanabilir. Yedekleme sistemi satın almadan önce ne kadar kapasiteye ihtiyacınız olduğunu görmek için enerji faturalarınıza bakmayı unutmayın.

Yedek güç kaynaklarının tam potansiyellerine ulaşabilmeleri için bazı ekstra kaynaklara ihtiyaç duyabileceğini unutmamak önemlidir. Uzmanlar, taşınabilir jeneratörleri çalıştırmak için 10-30 galon yakıt bulundurmanızı tavsiye ediyor. Ayrıca bunları binadan en az 20 metre uzakta çalıştırmalısınız, bu nedenle uzatma kablolarına ihtiyacınız olacaktır.

Şebekeye olan bağımlılığı azaltın

Elektrik şebekesine çok fazla güvenmediğinizde kesintiler daha az yıkıcı olur. Yenilenebilir kaynaklar aracılığıyla kendi elektriğinizi yerinde üretmek, yakındaki hatlar kesildiğinde elektriği korumanıza yardımcı olabilir.

Güneş enerjisi, çoğu bina için şebekeden bağımsız elektriğin en erişilebilir şeklidir ve teknoloji ilerledikçe panel maliyetleri istikrarlı bir şekilde düşmüştür. Bu sistemler hala nispeten yüksek ön ücretler almaktadır ancak giderlerini dengelemek için vergi kredilerini ve benzeri teşvikleri kullanabilirsiniz. Ayrıca şebekeden daha az elektrik satın alarak aylık maliyetleri düşüreceksiniz.

Henüz tüm binanıza yenilenebilir enerji kaynaklarından güç sağlayamıyorsanız, günlük ihtiyaçlara yönelik pek çok bireysel güneş enerjisi alternatifi bugün mevcuttur. Bu cihazların geleneksel, şebekeye dayalı modeller yerine kullanılması, elektrik kesintisi durumunda da işlevsel kalmalarını sağlar.

Aşırı gerilim koruyucuları ve UPS'leri kullanın

Güç tekrar çevrimiçi olduğunda cihazlarınızı dalgalanmalara karşı korumak da önemlidir. Hassas elektronikler, bir kesintiden sonra elektrik dalgalanmasında arıza yapabilir ve bu da ortalama elektrik kesintilerinin yol açtığı yüzlerce hatta binlerce dolarlık maddi hasara yol açabilir.

Aşırı gerilim koruyucuları bu hasarı önlemek için en tanınabilir ve erişilebilir araçtır. Bu ekipmanı satın alırken etiketleri dikkatlice okumak önemlidir, çünkü birçok aşırı gerilim koruyucu sıradan uzatma kablolarına benzemektedir, ancak hepsinde bu yerleşik koruma yoktur.

Daha pahalı elektroniklere sahip işletmeler veya ev sahipleri de UPS üniteleri kurmak isteyebilir. Tüketici sınıfı bir UPS, büyük bir aşırı gerilim koruyucusu gibi görünür ancak bir kesinti sırasında takılı ekipmana elektrik sağlamak için gücü depolar. Bu, aşırı gerilimden kaynaklanan hasarları önleyecek ve sunucular veya buzdolapları gibi kritik elektroniklerin çevrimiçi kalmasını sağlayacaktır.

Bir yanıt planınız olsun

Bir kesinti meydana geldiğinde bir acil durum planı oluşturun. Bu kesintiler, asla böyle bir durumla karşılaşmayacağınızı varsaymak için çok yaygın ve maliyetlidir. Yönergelerin mevcut olması hasarın en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.

Elektrik kesintisi planınız, aşırı gerilim hasarını önlemek için TV'ler ve bilgisayarlar gibi fişten çekilecek elektronik cihazların bir listesini içermelidir. Ayrıca elektrik kesildiğinde kolayca erişebilmeniz için taşınabilir bir ışık ve yedek güç kaynağını da belirlenmiş bir alanda tutmalısınız. İşletmeler, üretken kalmak ve ekipmanı korumak için her çalışanın ne yapması gerektiğine dair planlar oluşturmalıdır.